Akademia Wanoga

AKADEMIA WANOGA – to cykl bezpłatnych prelekcji i warsztatów, a także gier terenowych skierowanych do dzieci i młodzieży szkolnej, organizowanych przez Wejherowskie Centrum Kultury we współpracy z Polskim Klubem Przygody, które obywać się będą w październiku w budynku Filharmonii Kaszubskiej, a także na terenie wejherowskich lasów.

PRELEKCJE PODRÓŻNICZE

6 października 2023 r.

Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255

I blok – w godz. 10:00-11:40

II blok – w godz. 12:00-13:40

UWAGA! Oba bloki składają się z dwóch prezentacji po ok. 45 minut każda.

  • Alicja Rapsiewicz

„Australia – kraj do góry nogami”

Alicja Rapsiewicz od kilkunastu lat zwiedza świat, współprowadzi (wraz z Andrzejem Budnikiem) znany i nagradzany blog podróżniczy Loswiaheros.pl. Jej najdłuższa podróż trwała cztery lata, odwiedziła wtedy kraje Azji i Australię. Ten najmniejszy kontynent, w którym spędziła blisko rok, zainteresował ją na tyle skutecznie, że ciągle myśli jak tam wrócić.

W trakcie prelekcji będziemy obserwować życie kangurów, spojrzymy prosto w oczy krokodylowi i poznamy inne ciekawe zwierzęta, które można spotkać tylko w tym regionie świata. Odwiedzimy rdzennych mieszkańców – Aborygenów. Dowiemy się jak działa bumerang, co to jest didgeridoo, jak powstają naturalne farby i jak namalować aborygeńską mapę. Spojrzymy też na Australię z lotu ptaka, aby sprawdzić czy to prawda, że jest „płaska jak naleśnik” i dowiemy się dlaczego jest najbardziej suchym kontynentem.

  • Janek Mela

Bez ręki, bez nogi na koniec świata”

Janek Mela to postać, którą w Polsce zna niemal każdy. Jako 13-letni chłopak przeżył poważny wypadek. Stracił wtedy rękę i nogę, ale nie siłę i wolę walki. W wieku 15 lat zdobył dwa bieguny i udowodnił, że nie ma rzeczy niemożliwych, a wszelkie ograniczenia są tylko w głowie. Także potem wielokrotnie udowadniał, że niepełnosprawność nie stanowi dla niego bariery, by podróżować i zdobywać szczyty świata. Odkąd uległ wypadkowi stara się pomagać innym potrzebującym.

Dla dzieci i młodzieży szkolnej udział w prezentacjach podróżniczych w ramach Akademii Wanoga JEST BEZPŁATNY!

Szkoły/grupy zorganizowane zainteresowane udziałem w poszczególnych blokach proszone są o przesłanie zgłoszenia pod adres: najpóźniej na 1 dzień przed zaplanowanym wydarzeniem. W zgłoszeniu tym prosimy o podanie godziny rezerwowanego bloku, liczebności grupy oraz imienia i nazwiska osoby odpowiedzialnej za nią wraz z telefonem kontaktowym.

UWAGA!!! Limit miejsc jest ograniczony. Decyduje kolejność zgłoszeń!

AKTUALIZACJA 22.09.2023 Chcielibyśmy poinformować, że nie ma już wolnych miejsc na oba bloki szkolne w ramach Akademii Wanoga w dniu 6 października br. Dziękujemy za ogromne zainteresowanie (ponad 1200 zgłoszonych osób) w dwa dni!!! Niestety, mimo szczerych chęci, nie jesteśmy w stanie pomieścić tylu osób…

Zachęcamy do śledzenia naszego profilu FB, na którym sukcesywnie będziemy informować o innych działaniach w ramach Akademii Wanoga, które odbywać się będą w miesiącu październiku br. w Filharmonii Kaszubskiej, a także na terenie miasta i okolic Wejherowa!